GRUPY - Domowy kościół

Zapytaliśmy naszych małżonków co daje bycie w Domowym Kościele (inaczej Oazie Rodzin), oto odpowiedzi:

• Będąc w Domowym Kościele jesteśmy w środowisku, które myśli podobnie, żyje podobnymi wartościami oraz wychowuje dzieci w tych samych wartościach.
  • Domowy Kościół jest drogą do świętości. Jest to droga wspólna, gdzie małżonkowie dbają o siebie nawzajem, motywując się do modlitwy, życia sakramentami, budując komunikację małżeńską i uczestnicząc w rekolekcjach. Jest to również świadectwo dla naszych dzieci, które modląc się z nami również wzrastają w środowisku wartości chrześcijańskich.
  • Dzięki Domowemu Kościołowi w naszej rodzinie jest Dialog Małżeński, czyli rozmowa małżonków w obecności Pana Boga oraz modlitwa rodzinna, w której uczestniczą również dzieci.
  • W Domowym Kościele jest konkretny program i konkretna forma. Wiem, że to działa i przynosi rezultaty.
  • Bycie we wspólnocie zbliża mnie do Chrystusa i do bliźniego.
  • Piękna w Domowym Kościele jest jedność, spotykamy małżonków z różnych stron Polski i odkrywamy, że jesteśmy w jednym ruchu, mamy takie same zasady.
  • Jest to unikalna wspólnota, gdzie jesteśmy w niej razem z małżonkiem.
  • Dzięki zobowiązaniom Domowego Kościoła żyje nam się lepiej w małżeństwie.
  • Domowy Kościół żyje życiem Kościoła. Na spotkaniach jest obecny kapłan, który razem z nami modli się i dzieli Słowem Bożym. Czynnie uczestniczymy też w życiu parafii przez udział w liturgii.

Co to jest Domowy Kościół?

Ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie mówiąc o sakramencie małżeństwa zwracał uwagę, że znakiem widzialnym są tutaj relacje osobowe między dwojgiem, którzy zawierają przymierze małżeńskie. Jednak relacje między mężczyzną i kobietą nie są wolne od zła, które dotyka człowieka tak z zewnątrz, jak i z jego wnętrza.

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.

Małżeństwa w Domowym Kościele włączają się do grup zwanych kręgami, aby wzajemnie pomagać „równi usługują równym”. Spotykają się raz w miesiącu w stałym składzie w jednym z domów, gdzie dzielą się życiem, modlą i formują.

Domowy Kościół oprócz pracy formacyjnej, spotkań w kręgu, modlitwy to także środowisko ludzi, którzy zawiązują trwałe przyjaźnie, organizują wspólne rodzinne weekendowe wyjazdy wypoczynkowo – modlitewne w najpiękniejsze tereny naszej diecezji, po prostu chcą być ze sobą.

Jeżeli chcecie:
- umacniać swoją wiarę
- pielęgnować miłość małżeńską
- uczyć rozwiązywania konfliktów małżeńskich
- nawiązać głębszy kontakt i dobre relacje z dziećmi
- doświadczyć życia we wspólnocie
zapraszamy do Domowego Kościoła!

Więcej informacji udzieli każdy kapłan z naszej parafii.