GRUPY - Schola Dzieci Bożych

HISTORIA SCHOLI DZIECI BOŻYCH

Początki istnienia tej grupy dziecięcej w parafii Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach sięgają 1983 roku, kiedy to obecny Biskup Ks. Roman Pindel będąc wikarym w naszej parafii zakłada grupę Dzieci Bożych.

W roku 1994 do pracy duszpasterskiej w Kozach zostaje skierowany ks. Wiesław Ostrowski, który po niecałym roku pracy w parafii (1995r.) zakłada grupę dzieci, dziewcząt i chłopców, którzy mają swoim śpiewem uświetnić liturgię Mszy Świętej. Do przygotowania dzieci od strony wokalnej ks. Wiesław poprosił panią Anię Honkisz, mieszkankę Kóz Gai, a obecnie panią Annę Kuźmę pracującą jako katechetka w Komorowicach. Grupa dzieci otrzymała nazwę „ŚPIEWAJĄCE BĄBLE”. Grupa brała udział w różnych konkursach piosenki religijnej, w Żywcu otrzymała wyróżnienie.

Po odejściu pani Ani, od stycznia do czerwca 1997r., w prowadzeniu grupy pomagali ks. Wiesławowi animatorzy z oazy.

W 1997r. ks. Wiesław zostaje przeniesiony do pracy duszpasterskiej w Wapiennicy, a do naszej parafii przychodzi ks. Piotr Zawarus, który obejmuje opiekę nad scholą. W pracy tej pomaga mu pani Stanisława Pszczółka, a nad stroną muzyczną czuwają Mateusz i Marcin Moskal. Pod kierunkiem ks. Piotra grupa przygotowała wiele przedstawień teatralnych, między innymi Mękę Pańską, Drewnianą miskę, Gościa oczekiwanego, jasełka.

Od roku 1999 na prośbę ks. proboszcza Władysława Sieczki, po odejściu pani Stanisławy Pszczółki, w prowadzeniu grupy pomaga pani Renata Rapacz.

W 2002r. odchodzi z parafii ks. Piotr Zawarus i grupą wraz z animatorami opiekuje się Renata Rapacz. Zawsze wspierają ją księża: ks. Łukasz Jończy, ks. Krzysztof Kurnik, ks. Michał Nowak, ks. Dariusz Kowala, ks. Krzysztof Borowiec.

Od roku 2002 dzieci modliły się za kapłanów w ramach Grupy Misji Św. Teresy, która została założona we Francji przez ks. Bruno Thevenin. Ks. Bruno gościliśmy w Kozach w 2005r.

21 marca 2015r. scholę oddano pod opiekę Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W 2015r. wspólnota obchodziła 20-lecie istnienia z okazji którego nagrano audycję o Scholi Dzieci Bożych w radiu Anioł Beskidów.

Obecnie grupa liczy około 50 dzieci podzielonych na 6 grup wiekowych. Dziećmi opiekują się animatorzy, którzy wychowali się w Scholi.

Spotykamy się co sobotę o godz. 10.30 na spotkaniu formacyjnym w  grupach wiekowych. Później spotkanie tematyczne dla wszystkich.

W ciągu roku przeżywamy wydarzenia związane z rokiem liturgicznym, przygotowujemy comiesięczną oprawę Mszy Świętej, modlimy się, bawimy na zabawach andrzejkowych i karnawałowych, przygotowujemy jasełka oraz kartki świąteczne. A od 2011 roku wyjeżdżamy w czasie wakacji na „Wakacje z Bogiem”.

Więcej zdjęć w GALERII i na naszym Facebook'u.