SAKRAMENTY - Kapłaństwo

"Idźcie wiec i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Mt 28, 19-20

Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej. Obejmuje on trzy stopnie: episkopat, prezbiterat i diakonat.

Kapłaństwo jest szczególnym powołaniem. Nie opiera się na naturalnych zaletach lub osobistych osiągnięciach. Pismo Święte mówi bardzo otwarcie o ociężałości dwunastu apostołów, o ich chwiejności i niewierności. Ich powołanie pochodzi wyłącznie z wolnego wyboru Jezusa: "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem" (J 15, 16). Jezus z powołanych uczniów czyni swoimi wysłannikami, pełnomocnikami, reprezentantami. Celem kapłaństwa jest szczególna osobista wspólnota z Jezusem i rozesłanie do głoszenia Ewangelii i wybawiania świata z mocy złego. Jako reprezentanci Jezusa kapłani wciąż od nowa, sprawując Eucharystię, uobecniają Jego zbawcze wydanie się na śmierć: "To czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22, 19).

W naszej diecezji święceń diakonatu udziela ksiądz biskup w katedrze sw. Mikołaja w Bielsku-Białej 8 maja każdego roku o godz. 10.00, natomiast swięceń prezbiteratu (kapłańskich) w ostatnią sobotę maja lub w pierwszą sobotę czerwca również w bielskiej katedrze o 10.00.